Steering Committee
Guillermo DuránUBA, Argentina; and Uchile, Chile
Celina Herrera de FigueiredoUFRJ, Brazil
Scientific Committee
Ahmad AbdiCMU, USA
Liliana AlcónUNLP, Argentina
Marthe BonamyCNRS LaBRI, France
Flavia BonomoUBA, Argentina
Julia BöttcherLSE, UK
Gabriel CoutinhoUFMG, Brazil
Alexandre CunhaUFMG, Brazil
Simone DantasUFF, Brazil
Mitre DouradoUFRJ, Brazil
Guilherme Dias da FonsecaUniv. Clermont Auvergne, France
Luciano GrippoUNGS, Argentina
Frederic HavetCNRS INRIA, France
Carlos HoppenUFRGS, Brazil
Andrea JiménezUniv. de Valparaiso, Chile
Felix JoosUniv. of Birgmingham, UK
Marcos KiwiUniv. Chile, Chile
Yoshiharu Kohayakawa [co-chair]USP, Brazil
Chun-Hung LiuTexas A&M University, USA
Martín MatamalaUniv. Chile, Chile
Geraldo Robson MateusUFMG, Brazil
Giuseppe MazzuoccoloUniv. degli Studi di Verona, Italy
Martin MilaničUniv. of Primorska, Slovenia
Flavio K. MiyazawaUNICAMP, Brazil
Natasha MorrisonUniv. of Cambridge, UK
Nicolas NisseINRIA, France
Jonathan NoelWarwick Univ., UK
Thiago NoronhaUFMG, Brazil
Daniel PanarioCarleton Univ., Canada
Miguel PizañaUniv. Autónoma Metropolitana, Mexico
Dieter RautenbachUniv. of Ulm, Germany
Bruce ReedMcGill Univ., Canada
Bernard RiesUniv. de Fribourg, Switzerland
Martín Darío SafeUniv. Nacional del Sur, Argentina
Rudini SampaioUFC, Brazil
Vinicius dos Santos [co-chair]UFMG, Brazil
Cid Carvalho de SouzaUnicamp, Brazil
Marcone Freitas SouzaUFOP, Brazil
Jayme SzwarcfiterUFRJ, Brazil
Sebastián Urrutia [co-chair]UFMG, Brazil
Annegret WaglerUniv. Blaise Pascal, France
Yoshiko WakabayashiUSP, Brazil
Organizing Committee (UFMG, Brazil)
Vinícius dos Santos (chair)
Gabriel Coutinho
Sebastián Urrutia
Local committee (UFMG, Brazil)
Gabriel Coutinho
Geraldo Robson Mateus
Thiago Noronha
Vinícius dos Santos
Sebastián Urrutia
Clynton Amaral
Vitor Andrade
Matheus Aquino
Pedro Baptista
Bruno Monteiro
Iago Carvalho
Evellyn Cavalcante
Rodrigo Chaves
Bruno Demattos
Guilherme Gomes
Rafael Grandsire
José Joaquim
Carlos Vinícius Lima
Juliana Neves
Sérgio Nogueira
Célio Passos
Matheus Resende
Mariana Teatini
Caio Tonetti